V  torek, 8. oktobra 2019, smo se štirje učenci naše šole – Lara Strah, Amadej Sladič, Nejc Kašič in Sofija Subotičanec – udeležili okrogle mize o nasilju na Osnovni šoli Šmartno pri Litiji. Po uvodnem pozdravu ravnatelja se je začelo skupinsko delo po metodi svetovne kavarne, ki ga je vodila učenka 9. razreda OŠ Šmartno. V vsaki skupini smo izbrali učenca gostitelja, ki je drugim ob menjavi razložil, o čem se je pogovarjala prejšnja skupina. Razmišljali smo o zaščiti pred nasiljem, varnosti na spletu, medvrstniškem nasilju ipd. V vsaki skupini je ena izmed učiteljic spodbujala učence pri razmišljanju. Po malici so sledile predstavitve plakatov, ki so nastali pri skupinskem delu. Učiteljica in učenec gostitelj sta predstavila, o čem smo se pogovarjali, na koncu pa smo lahko v razpravi dodali svoje razmišljanje še ostali učenci. Nato smo se s pedagoginjo Uršo in učiteljico Vlasto odpravili na igrišče, kjer smo se preizkusili v različnih sodelovalnih nalogah. Odpravili smo se tudi v gozd, kjer smo zaprli oči in se sproščali. Sledilo je še nekaj zaključnih misli in spodbudnih besed pedagoginje Urše ter odhod nazaj v Gabrovko.

Sofija Subotičanec in Barbara Težak