Otroci in načrtovanje prihodnosti
Šolski otroški parlament je letos doživel veliko organizacijsko novost. Prvič je namreč zasedanje mladih parlamentarcev potekalo na Podružnični šoli Dole. Zbrali so se v četrtek, 15. decembra 2016, in razpravljali o temi, ki jo vsako leto izberejo mladi na nacionalnem otroškem parlamentu. Za letošnje šolsko leto se le-ta glasi Otroci in načrtovanje prihodnosti.
V prvem delu šolskega parlamenta so predstavniki oddelkov s pomočjo plakatov, računalniških projekcij, ugank, pesmi in filma predstavili razmišljanje svojih sošolcev o izbrani temi. Slišali smo mnogo zrelih ugotovitev. V drugem delu je sledila delavnica, kjer so učenci od 4. do 9. razreda razmišljali o svetu, v katerem želijo živeti ter svoji vlogi v njem. Mlajši učenci pa so risali svoje želje za prihodnost. V zadnjem delu so mladi razpravljalci sprejeli nekaj sklepov ter izvolili predstavnike za občinski otroški parlament. Letos bodo OŠ Gabrovka-Dole zastopali Brina Brinovec, Ana Zidar, Petra Mejaš in Mitja Prijatelj.
Sklepi šolskega otroškega parlamenta:
- Načrtovanje prihodnosti je smiselno.
- Na poti do cilja je zelo pomembno, kaj razmišljamo o sebi.
- Podpora staršev je za nas pomembna.
- Pomembno je, da sledimo svojim sanjam ter da ne odnehamo, če naletimo na ovire. Kljub zastavljenim ciljem moramo biti odprti tudi za druge možnosti, saj nas življenje lahko tudi preseneti.
- Prijatelji iz otroštva/najstništva so pomembni tudi v prihodnosti.
- Vrednote, ki nas bodo v prihodnosti vodile, so zdravje, družina, prijateljstvo, kvalitetno preživljanje prostega časa in denar.
- Želimo živeti v varnejšem, prijaznejšem svetu brez nasilja (vojn) in revščine. Za nas je pomembna tudi lokalno pridelana hrana.
- Tudi sami sooblikujemo svet, v katerem bomo živeli, s skrbjo za okolje, tako da nismo nasilni in da se trudimo zmanjšati družbene razlike med ljudmi.
- Morebitne težave, ki nas lahko doletijo v prihodnosti so (naravne) nesreče, invalidnost, onesnaženost okolja, izguba bližnjega, vojne, prepiri, bolezni, revščina, osamljenost, izguba doma. Nekatere težave lahko premagamo sami s pogovorom, pomočjo bližnjih, pozitivnim razmišljanjem, s prostovoljnim delom, z ozaveščanjem drugih ter tako da ne obupamo. Del odgovornosti pa mora prevzeti tudi skupnost, v kateri živimo (občina, država).
Če bodo mladi parlamentarci svojo prihodnost tako odločno gradili kot so to predstavili na šolskem parlamentu, bodo znali v življenju dobro poskrbeti zase.
Barbara Težak
Fotografije: Matej Breskvar